دانلود نمایشنامه

یدالله فوق ایدیهم

گزارشی از برگزاری اولین جشنواره منطقه ای تئاتر ایثار در شیراز 
 

اولین جشنواره منطقه ای تئاتر ایثار منطقه سه کشور(استان فارس) از 15 تا 19 مهر ماه در شیراز برگزار شد.
در این جشنواره نمایش های"هفت پرده از قصه های پشت پرده" کار ناصر ایزدفر و"مادر" کار مسعود خواجه وند از قزوین، "قطعه گمشده" کار پرستو کرمی از ایلام، "عشاق سینه چاک" کار پژمان شاهوردی از لرستان، "مشترک مورد نظر در دسترس نیست" کار جواد روحانی از خراسان شمالی، "چهلستون" کار احسان رحیمی و "امشب دیگر مهره های پشتم نی لبک می زند" کار احسان جانمی از اصفهان، "کاکوتی" کار کرامت یزدانی از یزد، "وداع در اوج" کار م. سلیمانیان از شهرکرد، "چهارمین نامه" کار حسن سبحانی از بندرعباس، "بازی... " کار حامد معینی از بوشهر، "بیهوده قرمز نشدن" کار اکبر آئینی از یاسوج، "حسب و حالی... " کار رسول صحت، "تهران 8/30" کار سعید بصیری و"سیب سرخ غلت زنان" کار اصغر زیبایی از فارس در جشنواره ایثار منطقه 3 اجرا شد.
محمداسماعیل رضایی در این خصوص به خبرنگار سایت ایران تئاتر گفت:«از تعداد 200 متن نمایشی ارسالی به دبیرخانه جشنواره تعداد 58 اثر جهت بازبینی انتخاب شد که از میان آن ها تعداد 15 اثر جهت حضور در جشنواره انتخاب شدند. داوران در دو گروه آثار را مورد بازبینی قرار دادند. گروه اول شامل بهمن سلیمانی، علی ثابت و احمد سپاسدار و گروه دوم شامل محمد برومند، علی عابدی، محمد لارتی، حمید ساروخانی و سیدوحید میرمبینی بودند.
در بخش بازخوانی متون نیز سیدوحید میرمبینی، احمد سپاسدار، بهمن سلیمانی متون را مورد ارزیابی قرار دادند.
در این جشنواره رحمت امینی، محمدباقر قهرمانی و حمید مظفری آثار را داوری خواهند کرد. همچنین قطب الدین صادقی در این جشنواره کارگاه بازیگری و کارگردانی و رضا آشفته و اردشیر صالح پور هم کارگاه نقد و بررسی آثار را برگزار می کنند. همچنین همزمان با برگزاری جشنواره تئاتر مسابقه عکاسی تئاتر ایثار در تالار حافظیه و نگارخانه سرو شیراز برگزار می شود.»
سیدوحید میرمبینی مسئول هنرهای نمایشی بنیاد شهید ارزیابی اش این است که در اولین گام انتظارشان در رابطه با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برآورده شده است اما آن ها انتظاراتی بالاتر از این دارند که امیدوارند در آینده برآورده شوند. آن ها درصدد هستند تا مفهوم ایثار را در زمانه حاضر برای همگان احیا کنند. زمانی به دلیل جنگ تحمیلی ایرانیان با ایثار و شهادت مقابل دشمنان ایستادگی کردند و امروز طور دیگری باید مفهوم ایثار را بین مردم ترویج داد

نوشته شده در ۱۳۸۸/٤/۱٥ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ توسط پژمان شاهوردی نظرات () |

Design By : Night Melody